Polish
English

Czerwone wino przeciw grypie

Czerwone wino nie tylko ma dobroczynne działanie na układ sercowo-naczyniowy, ale jeden z jego składników pomaga obronić się przed grypą - do takiego wniosku doszli naukowcy z rzymskiego uniwersytetu.
Zdaniem badaczy z Instytutu Zdrowia w Rzymie zawarta w czerwonym trunku substancja o nazwie resweratrol zdolna jest zablokować proces mutowania wirusa grypy. Nowe mutacje wirusa to ogromna przeszkoda w opracowaniu skutecznej szczepionki na grypę.


Naukowcy z Rzymu twierdzą, że przy pomocy resweratrolu udało im się zmniejszyć o 60% wskaźnik umieralności na grypę wśród badanych myszy. Dzięki tej substancji - ich zdaniem - można zwalczać wszystkie rodzaje wirusa grypy.

Najnowsze badania, które zostały opublikowane w specjalistycznym piśmie "Journal of Infectious Diseases", jest niezwykle ważny w związku z zagrożeniem ptasią grypą, której wirus według naukowców może ulec mutacji powodując pandemię.

Teraz trzeba jeszcze ustalić, czy resweratrol zwalcza wirusa grypy również u ludzi i czy nie powoduje silnych działań ubocznych.

Resweratrol jest przeciwutleniaczem i znajduje się w skórce czerwonych winogron. To on przede wszystkim odpowiada za dobroczynny wpływ czerwonego wina na zdrowie.

Z wcześniejszych badań wynika na przykład, że wypijanie dwóch kieliszków tego trunku dziennie pomaga zapobiec chorobom Alzheimera i Parkinsona oraz wzmacnia układ krwionośny.